Çoçuklarda görülen yürek hastalıkları nelerdir?

Çoçuklarda görülen yürek hastalıkları nelerdir?

Kalp hastalıkları en fazla yetişkinlerde ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olsa da, çocuklarda da çoğu kez görülmeye başlamakta ve kalp hastalıklarının görülme yaşının bu denli düşmesi keza aileleri ayrıca de hekimleri sıkıntılı etmektedir. Yürek hastalıkları ile karşılaşan çocukların ilerleyen yaşlarda daha dinç bir yaşam sürmeleri ve son derece mutlu bir kişi olmaları için çocuklarda görülen kalp hastalıkları tedavisi için çare olanakları artan bir şekilde genişletiliyor ve uzman hekimler bu konuda gereken data ve deneyime sahip oluyor. Peki, günümüz çocuklarında görülen yürek hastalıkları nelerdir? İşte bu sorunun yanıtı, çocuklarda görülen kalp hastalıkları başlıklı bu makalemizin devamında.

Çocuklarda kalp hastalıkları nelerdir?

Çocuklarda ortaya çıkan kalp hastalıkları üç asıl bölüme ayrılmaktadır. Bunlar; doğumsal yürek hastalıkları, romatizmal yürek hastalıkları, ritm ve ileti bozukluklarıdır. Çocuklarda ortaya meydana çıkan yürek hastalıkları doğumsal kalp hastalıkları en sık rastlanan gruptur. Doğumsal yürek hastalıkları, doğum öncesi anne karnında yer alan bebeğim gelişme esnasında husule gelen yürek gelişim bozukluğudur. Yürek kapakçıklarında darlık olması, koroner damarlardaki anomaliler, karıncık veya kulakçıkların gelişme bozuklukları, yürek kapakçılarında yeteneksizlik kimi zaman kimsesiz kimi zamanda birkaçı benzer anda görülebilmektedir.

Romatizmal yürek hastalıkları ise çocuklarda meydana gelen kalp hastalıkları arasında ikinci sırada yer alıyor ve bu durumdan kaynaklı olarak kalp kapakçıklarında şekil bozuklukları, darlık ve yetersizlik gibi problemler baş gösteriyor. Ritm ve ileti bozuklukları olan kalp hastalıkları grubu ise kalbin elektriksel sisteminde olağandışı yavaşlama, duraklama veya hızlanmalarla kendini ifşa etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.