Çağımızın Hastalığı Unutkanlık

Çağımızın Hastalığı Unutkanlık

Unutkanlık her yaştaki insanın sık sık yaşadığı, çoğumuzun hastalık belirtisi olarak görmediği bir durumdur. Unutkanlık için başlangıç döneminde önlem alınması gerekir.

 Herkesin zaman zaman yakındığı unutkanlık ve unutkanlığa iyi gelebilecek bitkiler hakkında bilgilere bir bakmak gerekir.

Unutkanlık herkesin belli dönemlerde yaşadığı bir durumdur. Unutkanlığın bir çok nedeni olabilir. Bunların başında B grubu vitaminlerin eksikliği özellikle B-12, yanlış beslenme, genetik yatkınlık, tiroit fonksiyon bozuklukları gibi unsurlarda unutkanlıkta etkilidir. Ayrıca stres altında olmak, yaşanmış olumsuz olaylar da unutkanlığı tetikleyen unsurlardandır. Günlük yaşantımızda unuttuğumuz şeylerin dışında evin yolunu unutmak, yapacağı otobüs ya da uçak yolculuğunu unutmak gibi sorunlarla karşılaşıyorsa rahatsızlığın ciddiyeti büyük olabilir. Mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

Doğa bize unutkanlığa karşı etkili bitkiler sunmakta iken unutkanlığın başlangıcında bu bitkilerden faydalanarak bunun ilerlemesi önlenebilir.

Bitkiler modern tıp öncesi fazla kullanılmasıyla birlikte gelişen teknolojiyle daha derin araştırılmalara tabi tutulmuştur. Bu bitkilerden biri ginkgo bilobadır. Ana vatanı Çin ve Japonya olan ginkgo biloba 1730 yıllarında Avrupa’ya getirilmiş ve buradan yayılmıştır. İlk defa 1855 yılında İstanbul ‘da da dikilmiş ve ülkemizde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Ginkgo biloba günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü ve benzeri olmayan kendine özgü bir ağaçtır. Binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılan ginkgo, ABD ve Avrupa’da çok satılan bir besin takviyesidir. Özellikle Almanya ve Fransa’da reçetelere dahi girmiştir.

Ginkgo bilobanın etken maddesi ginkgolit adı verilen bir çeşit glikozittir. Bu glikozit beyin damarları içerisinde tabaka oluşumunu azaltarak kanın hızlı dolaşmasını, buna bağlı olarak hafıza zayıflığını azaltır. Beyine giden kan akışının artması, beyini besler ve odaklanmamızı arttırabilir. Ayrıca kulak çınlaması, Alzheimer hastalığına karşı da kullanılabilir. Yaşlılarda bunama belirtilerini azaltmaya yardımcıdır. Doğal bir antioksidandır.

Ginkgo biloba doğal bir kan sulandırıcı olduğu için wafarin, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka hekim gözetiminde kullanmalısınız. Ayrıca antidepresan ilaçlarla birlikte kullanılmaz.

Vücudumuz tarafından üretilemeyen ve dışarıdan almamız gereken omega-3 de, hücre işleyişi için önemlidir ve beyin gelişiminde önemlidir. Çocuklarda, yetişkinlerde, hamile bayanlarda ve yaşlılarda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca beta karoten içeren havuç da unutkanlığa karşı iyi bir destekleyicidir. Akşamları içeceğiniz taze sıkılmış havuç suyu bağırsaklarınızda A vitaminine dönüşecektir ve A vitamini tam bir beyin dostudur.Özellikle sarı ve turuncu renkte olan sebze ve meyvelerde bol bulunur.

Beynimizin tembelliğe çok çabuk alışan bir organ olduğunu unutmayalım ,yapılan çeşitli zihin jimnastiği, çeşitli aktiviteler unutkanlığı önlemede etkili olabileceğini belirtti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.