Bulaşıcı Göz Hastalığına Dikkat !

Çocuklarda sık görülen ve son derece bulaşıcı olan Bakteriel Konjonktivit mutlaka çare edilmesi gereken bir göz hastalığıdır.Bu yaygın göz sorunu hakkında Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tanıl Gürsel manâlı bilgiler verdi.

Konjonktivit göz kapaklarınızın ve göz yuvarlağınızın bir kısmını kaplayan şeffaf zarın -fakat buna konjonktiva denir; irin veya enfeksiyonudur. Sebebi çoğunlukla bakteriel bir enfeksiyon veya yenidoğan bebeklerde tam açılmamış olan bir göz yaşı kanalıdır.

Belirtileri:

• Bir ya da her iki favori aniden kızarıklık

• Bir ya da her iki favori aniden kaşıntı

• Bulanık görme ve ışığa karşısında hassasiyet

• Bir veya iki gözde pat diye batma hissi

• Gece baştan başa bir veya iki favori pat diye kabuklanma yapan sızıntı.

• Yaşarma

Bakteriel Konjonktivit genelde kalın sarımtırak yeşil renkte bir akıntıya sebep olur ve bir solunum yolu enfeksiyonu veya boğaz ağrısıyla benzer olabilir. Soğuk algınlığı ile bağlantılıdır. Son derece bulaşıcı olup çocuklarda daha yaygındır. Gözlerde yoğun şekilde kaşıntı, sulanma ve iltihap; burnumuzda kaşıntı, hapşırma ve sulu sızıntı oluşabilir. Gözlerinizin akında açık renk kabarcıklara neden olan şişmelerde meydana gelebilir.

Ne Süre Tıbbi Destek Alınmalı?

Konjonktivit rahatsız edici bir rahatsızlık olabilir, ama görüşe zarar vermez ve k şekilde ayrıntılı veya acil tedavi gerektirmez. yine de göze çarpan ve belirtiler başladıktan iki hafta boyunca Konjonktivit hala bulaşıcı olabildiği için, erken teşhis ve çare önemlidir. Konjonktivit nadiren erişkin ve çocuklarda erken tedaviyi daha da önemli kılan, kornea komplikasyonlarına niçin olabilir.

Önlem:

Ellerinizi göze sürmeyin, sıkça ellerinizi yıkayın, havlu ve yıkanma bezlerinizi her gün değiştirin, başkaları ile paylaşmayın. Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin, başkalarına ait göz makyaj malzemelerini kullanmayın, kontakt lenslerinizin hijyenine dikkat edin. Eğer çocuğunuzda bir enfeksiyon varsa, öteki çocuklarla yakın temas içine girmesine engel olmaya çalışın.

Tedavi:

Bakteriel Konjonktivit’te doktorunuzun önereceği antibiyotikli göz damlaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.