Bu yağı çok seveceksiniz.

Bu yağı çok seveceksiniz.

Latincesi Melaleuca alternifolia olan ülkemizde akarsu ağacı olarak tanınan bu bitkinin yağı mantar düşmanı.

Akarsu ağacı yağı terpinenler, cineol ve cineol türevleri, limonen ve sabinen gibi değerli bileşenler taşır. Çay ağacı yağının çay ağacı ile ilgisi olmamakla birlikte keşfi sırasında çay olarak tüketildiğinden bu isimle (tea tree) anılır. Nehir ağacı yağı bilhassa mantar ve bakteri oluşumunu engellemekte ve gidermektedir.  Aromaterapide çivi ve ayak mantarı, genital bölge mantarları, saç mantarları ve el mantarlarında kullanılır. Fazla belirgin bir yapısı vardır. O sebeple alıngan bölgelerde seyreltilerek kullanılmalıdır.

Dere ağacı yağı problemli yağlı ciltler için de idealdir. Bu yağdan tonik yapılıp her gün cilt bu tonikle silinebilir.  bununla birlikte nehir ağacı yağı kompres yöntemiyle her akşam sivilce ve aknelere uygulanabilir.

Çay ağacı yağının garip bir başvuru alanı da dişler. Haftada bir ya da iki kere diş fırçasına 3 damla damlatılarak dişler bu yağ ile fırçalanırsa, diş beyazlaması, diş çürümelerinin önüne geçilmesi, ağız içi enfeksiyonlarının engellenmesi gibi pek fazla faydası görülebilir.

Melaloyka olarak da aşina bu bitkinin yağı ile yapılan bazı çalışmalar da şu şekilde:

1)    Bassett ve ekibi kadar 1990’da %5’lik Melaloyka eter yağı ile akne üstünde tedavi denemesi yapılmıştır. Bir grup Melaloyka eter yağı ile öteki bir grup ise kimyasal ilaç Benzolperoksid ile tedavi edilmişlerdir. Neticede Melaloyka yağının Benzolperoksid kadar etkili olduğu ve hem alt tesirinin olmaması nedeni ile tercih edilmesi gerektiği tespit edilmiştir. (ZP.2.96.111)

2) Willams ve ekibi 1995’de Tırnak mantarı (etap ve el parmaklarındaki) hastalığı olan ahali üzerinde deneyler yapmışlardır. Bir grup %5’lik Melaloyka eter yağı ile ikinci grupta kimyasal hap %1’lik Clotrimazol ile çare denemesi yapılmıştır. 3 ay süren tedavide %5′ lik Melaloyka yağı ile tedavi olanların %60’ında iyileşme görülmüş ve kimyasal ilaçtan daha etkili olduğu saptama edilmiştir. (ZP.2.96.111)

3) Dr. Belaiche 1985’de Paris’te Tıp fakültesine bağlı olarak çalışan Phytotherapie (Fitoterapi) bölümünde yaptığı deneylerle vajina mantarı ve mesane iltihaplanmasını iyileştirmiştir. (NH.6.96.348)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.