Anasayfa » Şifalı Bitkiler » Çay Ağacı Yağı
Çay Ağacı Yağı
Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Latincesi Melaleuca alternifolia olan ülkemizde akarsu ağacı olarak tanınan bu bitkinin yağı mantar düşmanı.

Nehir ağacı yağı terpinenler, cineol ve cineol türevleri, limonen ve sabinen gibi değerli bileşenler taşır. Dere ağacı yağının çay ağacı ile ilgisi olmamakla birlikte keşfi esnasında akarsu olarak tüketildiğinden bu isimle (tea tree) anılır. Akarsu ağacı yağı özellikle mantar ve bakteri oluşumunu engellemekte ve gidermektedir.  Aromaterapide çivi ve ayak mantarı, genital alan mantarları, saç mantarları ve el mantarlarında kullanılır. Fazla belirgin bir yapısı vardır. O sebeple hassas bölgelerde seyreltilerek kullanılmalıdır.

Çay ağacı yağı yağı problemli yağlı ciltler için de idealdir. Bu yağdan tonik yapılıp her gün deri bu tonikle silinebilir.  aynı zamanda akarsu ağacı yağı kompres yöntemiyle her akşam sivilce ve aknelere uygulanabilir.

Çay ağacı yağının acayip bir uygulama alanı da dişler. Haftada bir ya da iki defa diş fırçasına 3 damla damlatılarak dişler bu yağ ile fırçalanırsa, diş beyazlaması, diş çürümelerinin önüne geçilmesi, ağız içi enfeksiyonlarının engellenmesi gibi böylece fazla faydası görülebilir.

Melaloyka olarak da tanıdık bu bitkinin yağı ile yapılan bazı çalışmalar da şu şekilde:

1)    Bassett ve ekibi kadar 1990’da %5’lik Melaloyka eter yağı ile akne üstünde tedavi denemesi yapılmıştır. Bir grup Melaloyka eter yağı ile diğer bir grup ise kimyasal ilaç Benzolperoksid ile çare edilmişlerdir. Sonuç Olarak Melaloyka yağının Benzolperoksid kadar etkili olduğu ve keza alt tesirinin olmaması nedeni ile tercih edilmesi gerektiği tespit edilmiştir. (ZP.2.96.111)

2) Willams ve ekibi 1995’de Çivi mantarı (etap ve el parmaklarındaki) hastalığı olan insanlar üzerinde deneyler yapmışlardır. Bir grup %5’lik Melaloyka eter yağı ile ikinci grupta kimyasal ilaç %1’lik Clotrimazol ile çare denemesi yapılmıştır. 3 ay süren tedavide %5′ lik Melaloyka yağı ile tedavi olanların %60’ında iyileşme görülmüş ve kimyasal ilaçtan daha etkili olduğu saptama edilmiştir. (ZP.2.96.111)

3) Dr. Belaiche 1985’de Paris’te Tıp fakültesine alt olarak çalışan Phytotherapie (Fitoterapi) bölümünde yaptığı deneylerle vajina mantarı ve mesane iltihaplanmasını iyileştirmiştir. (NH.6.96.348)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.