Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa » Yorgunluk » Bu Tavsiyelerle Ceset Direncini Artırın Gripten Korunun
Bu Tavsiyelerle Ceset Direncini Artırın Gripten Korunun
Bu Tavsiyelerle Ceset Direncini Artırın Gripten Korunun

Bu Tavsiyelerle Ceset Direncini Artırın Gripten Korunun

Sonbahardaki ani ısı değişiklikleri vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Düşen bağışıklığın, fırsatçı hastalıklara kapı aralamaması için basit fakat etkili önlemler edinmek gerekiyor.

Günde 2 litre su için, yarım saat yürüyün, lahana, brokoli, maydanoz, ıspanak, tere tüketimini arttırın ve şekerden uzakta durun

Hava sıcaklıklarındaki iniş çıkışlar sebebiyle büyüyen grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçiyor. Zinde bağışıklık için de güz beslenmesinde çeşitliliği temin etmek ve mevsim meyvelerini tüketmek, hem bir takım besinlere de sofrada daha pozitif yer açmak yük taşıyor.

1. Uzun süre aç kalmayın

Vücut direncini artırmada mevsim meyvelerini tüketmenin kayda değer rol oynar,porsiyon ve öğün sayısı Bilhassa mevsim geçişlerinde sebze ve meyve porsiyonunu arttırmak, vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamak gerekir. Bir öteki kayda değer nokta da öğün sayısıdır. Alınması gereken günlük enerji 5-6 öğüne dağıtılarak uzun süreli açlıkların önüne geçilebilir, bu da gün içerisinde daha dinç kalmayı sağlar.

2. Günde iki litre su için

Vücudun genel taşıyıcısı olan su günde en az 2 litre değin tüketilmelidir. Uzun süreli susuzluk sonucu oluşan elektrolit kaybı beden direncinin düşmesine niçin olur. Yalnızca su içme ihtiyacı duyulduğu süre yok, gün içerisinde uyumlu olarak 8-15 bardak su içilmelidir.

3. Her gün yarım saat yürüyün

Sonbahar yorgunluğu, maddesel aktivite seviyesini olumsuz etkileyebiliyor, bu da metabolizma hızının azalmasına yol açıyor. Demir, günde yarım saat tempolu yürüyüşü tavsiye ediyor. Bu Nedenle metabolizmanın ahenkli çalışması sağlanıyor. Hem yürüyüş, kişiyi psikolojik olarak da rahatlatıyor, gerginlik kontrolünü kolaylaştırıyor.

4. Lahana, brokoli, maydanoz, ıspanak, havuç yiyin

C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği aşina bir gerçektir. İyi C vitamini kaynakları olan taze salata ve turunçgillerin muhakkak yeterli miktarda diyette yer alması gerekir. Yanı sıra A, E vitaminleri, selenyum ve çinko bakımından zengin olan, lahana, brokoli, maydanoz, ıspanak, havoc ve tere tüketimi bu dönemde arttırılmalıdır. Omega 3 yağ asidi gereksinimini yerine getirmek için haftada asgari 2 kez balık, günlük protein ihtiyacını yerine getirmek içinde nitelikli protein kaynakları olan yumurta, süt, kırmızı et ve kuru baklagiller tüketilmelidir.

5.Şekerden uzak durun

Basit şeker taşıyan, yağ oranı yüksek ve işlenmiş ürünlerden uzakta durulmalıdır. Bu ürünler hem vitamin ve mineral açısından yoksul ayrıca de yersiz kalori yüklüdür.

6.Kızartma yemeyin

Özellikle derin yağda kızarmış ürünler oksidatif stresi arttıracağı için bağışıklık sistemini negatif etkileyecektir, bu gıdalardan da uzak durmak gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.