Bu Tavsiyelerle Cisim Direncini Artırın Gripten Korunun

Bu Tavsiyelerle Cisim Direncini Artırın Gripten Korunun

Sonbahardaki ani ısı değişiklikleri vücudun bağışıklık sistemini negatif etkiliyor. Düşen bağışıklığın, fırsatçı hastalıklara kapı aralamaması için basit lakin etkili önlemler olmak gerekiyor.

Günde 2 litre su için, yarım saat yürüyün, lahana, brokoli, maydanoz, ıspanak, tere tüketimini arttırın ve şekerden uzaktan durun

Hava sıcaklıklarındaki iniş çıkışlar nedeniyle artan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçiyor. Enerjik bağışıklık için de güz beslenmesinde çeşitliliği karşılamak ve mevsim meyvelerini harcamak, hem bir takım besinlere de sofrada daha artı yer açtırmak tartı taşıyor.

Bu noktada düzenli beslenmenin önemine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, vücudun hem jurnal enerji hem de vitamin ve mineral ihtiyacının dengeli şekilde karşılanmasının önemine aksan yaptı.

1. Uzun vakit aç kalmayın

Vücut direncini artırmada mevsim meyvelerini tüketmenin manâlı rol oynar,porsiyon ve öğün sayısı Bilhassa mevsim geçişlerinde sebze ve meyve porsiyonunu arttırmak, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlamak gerekir. Bir öteki kayda değer nokta da öğün sayısıdır. Alınması gereken günlük enerji 5-6 öğüne dağıtılarak uzun süreli açlıkların önüne geçilebilir, bu da gün içerisinde daha dinç kalmayı sağlar.

2. Günde iki litre su için

Vücudun genel taşıyıcısı olan su günde minimum 2 litre dek tüketilmelidir. Uzun süreli susama sonucu oluşan elektrolit kaybı ceset direncinin düşmesine neden olur. Yalnızca su içme ihtiyacı duyulduğu süre değil, gün içerisinde düzenli olarak 8-15 bardak su içilmelidir.

3. Her gün yarım saat yürüyün

Sonbahar yorgunluğu, fiziki aktivite seviyesini negatif etkileyebiliyor, bu da metabolizma hızının azalmasına yol açıyor. Demir, günde yarım saat tempolu yürüyüşü öğüt ediyor. Böylece metabolizmanın uyumlu çalışması sağlanıyor. Ayrıca yürüyüş, kişiyi psikolojik olarak da rahatlatıyor, stres kontrolünü kolaylaştırıyor.

4. Lahana, brokoli, maydanoz, ıspanak, havuç yiyin

C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği aşina bir gerçektir. İyi C vitamini kaynakları olan taze salata ve turunçgillerin kesin tatmin edici miktarda diyette yer alması gerekir. Yanı sıra A, E vitaminleri, selenyum ve çinko bakımından varlıklı olan, lahana, brokoli, maydanoz, ıspanak, havoc ve tere tüketimi bu dönemde arttırılmalıdır. Omega 3 yağ asidi gereksinimini yerine getirmek için haftada en az 2 defa balık, jurnal protein ihtiyacını karşılamak içinde kaliteli protein kaynakları olan yumurta, süt, kırmızı et ve kuru baklagiller tüketilmelidir.

 

5.Şekerden uzakta durun

Basit şeker taşıyan, yağ oranı yüksek ve tamamlanmış ürünlerden uzaktan durulmalıdır. Bu ürünler keza vitamin ve mineral açısından fakir ayrıca de geveze kalori yüklüdür.

 

6.Kızartma yemeyin

Özellikle derin yağda kızarmış ürünler oksidatif stresi arttıracağı için bağışıklık sistemini negatif etkileyecektir, bu gıdalardan da uzaktan durmak gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.