Boşaltım Organları

Boşaltım Organları

Organ Nedir?

 Canlı bir vücuttaki dokuların bir araya gelerek anatomik ve işlevsel bir bütün oluşturduğu, belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş vücut bölümüne organ denir.

Fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleri ise “vücut sistemleri” olarak adlandırılır. Bu sistemlerden biri de boşaltım sistemi‘dir.

Vücuttaki fazla suyun ve suda erimiş halde zararlı ya da gereğinden fazla bulunan maddelerin hücrelerden ve vücut sıvısından uzaklaştırılması olayına boşaltım adı verilir. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için bir çok sistem birlikte çalışır. Bu sistemlerden birisi de boşaltım olayını gerçekleştiren boşaltım sistemidir.

Vücuttaki fazla suyun vücutta uzaklaştırılamaması halinde ödem dediğimiz şişlikler meydana gelir ve bunun sonucunda da pek çok sağlık sorunu ile karşılaşırız. Ayrıca, vücuttaki diğer toksik atıkların dışarı atılması çok önemlidir. Aksi takdirde, vücutta biriken atıklar zehirlenmelere neden olarak kişinin sağlığını ciddi tehdit altına alır.

Bolaştım sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için yeterince su içmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca, sindirim ve boşaltım sistemi gibi pek çok vücut sistemini olumsuz etkileyen stresle de başa çıkmayı öğrenmek gerekir.

Boşaltım Organları:

Boşaltım sisteminde görev alan temel organlar böbrekler, üreterler ve idrar kesesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.