Böbrek Yetmezliği Oluşma Süreci

Böbrek Başta kanı temizleme olmak üzere tüm böbrek görevlerinde oluşabilecek aksaklıklarla bilinen bir hastalıktır. Mesela  böbreğin süzme görevi aksayınca kanda üre – kreatin oranı yükselir, dolayısı ile bu atıkların vücutta birikmesinden dolayı daha önce görülememiş olan bazı hastalık ve belirtiler ortaya çıkar.

Bu hastalıklardan dolayı kalp,akciğer ,sinir sistemi, kemik, deri ve bağırsak gibi pek çok organ etkilenir ancak doğru bir tedavi ve yaklaşımla bu etkilerin çoğu engellenebilir. Genelde böbrek yetmezliği rahatsızlığı böbrek hastalıklarının’ nın ileri derecelere ulaşmasından dolayı oluşur.

hastada böbrek yetmezliği olmaz.Böbrek yetmezliği böbrek hastalığının ilerlemesi ile ortaya çıkar. Böbrek hastalığı olmadan böbrek yetmezliği görülmez ancak bazı durumlarda hangi böbrek hastalığının buna sebep olduğu bilinmeyebilir.Bunun nedeni ise böbrek yetmezliği olan kişinin zaman içerisinde böbreklerinin büzüşmesidir.

Böyle durumlarda böbrek alınıp incelense dahi hastalığın ne olduğu bilinmeyebilir. Böbrek yetmezliği yaşamamak için benzer belirtiler görüldüğünde her zaman doktora gidilmelidir. Bu rahatsızlıklar ilerledikçe tedavisi güçleşir. Hatta zaman zaman herhangi bir şikayetiniz olmasa bile kontrol amaçlı olarak uzmana görünmenizde fayda var. Böbrek yetmezliği sorunundan uzak durmanın ise en basit ve etkili çözümü bol sıvı tüketmektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.