Bilgisayar Gözlere Zarar Veriyor

Gerek meslek hayatında gerek özel hayatta bilgisayarın fazla önemli yeri var. Bu gelişmiş teknolojinin sağlığımıza hasar vermemesi imkansız. Bilgisayarın en fazla hasar verdiği organ ise gözler.

Bilgisayar kullanımına bağlı olarak en fazla şikayet edilen konu göz yorgunluğu. Bilgisayar başında uzun süre geçiren şahısların bitap ve ağrılı gözler, flu görme, gözlerde yanma, kuruluk hissi ve gözlerde sulanma, çift görme, ışığa karşısında hassasiyet,baş ağrısı belirtilerine sahip olabilirler. Bunların göz yorgunluğunun işaretçisi olması muhtemel.

BİLGİSAYAR ÖNEMSENMEYEN PROBLEMİ ORTAYA ÇIKARIR

Bilgisayar uygulamak fazla aşırıya kaçmadığınız sürece gözlerinizi bozmaz, yalnızca o zamana kadar önemsenmeyen ya da fark edilmeyen kusurun ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durumda yapılması gereken ilk şey göz doktoruna gidip problemin ne olduğunu öğrenmek, bu sorunu çözmek için gözlük veya lens kullanmak. Bu araçların numarası eğer yeterli değilse göz yorgunluğuna sebep olabilir.

ÖNLEM ALINMASI GEREKİR

Gözler yorulduğunda size bir takım sinyaller gönderir. Böyle durumlarda biraz dinlenmeli gözlerinizi kapatmalısınız. Mümkünse bilgisayarda geçirdiğiniz süreyi kısıtlamalısınız. Eğer kişide göz kuruluğu varsa mutlaka gözyaşı damlası kullanılarak giderilmelidir.

Kaynak : Özgürlük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.