Bebeklerimize Emzik Kullandırıyoruz Ama Zararlarını Biliyormusunuz

Birçok bebeğin sahip olduğu güçlü emme refleksi nedeniyle ebeveynler bebeklerini sakinleştirmek ve yatıştırmak için onlara emziği takdim ederler. Uzmanların bebeklerin emzik kullanıp kullanmamaları konusunda ortak bir kararları bulunmuyor. Ancak yinede birçok uzman emzik kullanmanın zararlı olduğunu vurguluyorlar. Peki emzik kullanmanın zararları neler?

– Erken başlanan emzik bebeğin anne sütünü emmesini engelleyebilir. Göğsü emmek emzik ya da biberon emmekten farklıdır. Bazı bebeklere çok erken emzik verilirse, annesinin memesini emmeyi öğrenirken güçlükler yaşayabilir.

– Bebeğiniz emziğe bağımlı hale gelebilir. Eğer bebeğiniz uyumak için emzik kullanıyorsa, emzik ağzından çıktığında gecenin bir yarısı ağlar.

– Emzik kullanımı, orta kulak enfeksiyonu riskini artırabiliyor. Ancak, orta kulak enfeksiyonları bebekler 6 aylık olana kadara az görülmektedir.Uzun süreli emzik kullanımı, diş problemlerine neden olabilir. Bebeğin ilk yılı boyunca normal emzik kullanımı uzun-süreli diş sorunlarına yol açmaz. Ancak daha uzun süreli emzik, üst ön dişleri dışarıya doğru çarpıklaşabilir ya da çıkan dişler düzgün bir sırada olmayabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.