Bebeklere doğal bakım önerileri

Gülücükler, kahkahalar ve su şıpırtılarıyla yankılanan banyo… Plastik ördekleri de unutmayın. Bebeğinizin doğumuyla banyoda değişiklikler yapmanız gerekecek.

Su israfından, bebeğinizin yumuşak cildi için alacağınız ürüne kadar her şeyi planlamanın vakti geldi Dr. Alan Greene Hayykitap’tan çıkan ‘Sağlıklı Bebek Yetiştirme Rehberi’nde etiketlerin üzerindeki ‘mesajları’ iyi okumak gerektiğini vurguluyor. Greene’e göre, kimyasal içeren bakım ürünlerini satın almak yerine, evde kendi ürünlerinizi hazırlayabilirsiniz.

HASSAS CiLTLERE
– Her gün banyo yaptırmaya gerek yoktur. Altını değiştirdikten sonra ılık suyla poposunu yıkamak yeterlidir.
– Vücudunu yıkarken, sabun kullanmayın.
– Altını sık sık değiştirirseniz, bazen hava alması için bezsiz bırakırsanız pişikten koruyabilirsiniz.
– Antibakteriyel sabun veya ıslak mendile ihtiyacı yoktur. Antibakteriyel kimyasalların aşırı derecede kullanımı bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller.
– Talk pudrası bebeklerin akciğerlerine zarar verir.

Su tasarrufu
Evde kullandığımız suyun  yüzde 75’i  banyoda tüketilir. Elinizdeki saç telini tuvalete atıp, sifonu çekmeden önce iki kere düşünün. Klozetler, bu toplam suyun yüzde    28’ini harcamamıza yol açar. Bazı eski tip tuvaletler, her sifon çekilişinde 19 litre su harcar. Daha yeni tuvaletlerde bu miktar altı litreye düşmüştür. Yeni tip az su kullanan çift taraflı mekanizmalardaysa sifonun her çekilişinde sadece 1.9 litre su kullanılmaktadır. Ayrıca sızıntılara dikkat edin. Tuvaletin su haznesine birkaç damla boya damla- tın. Eğer sızıntı varsa bu boya, 15 dakikada klozetin içerisindeki suya karışmış olacaktır.
BU MADDELERDEN UZAK DURUN
Parabenler: Çalışmalarda bu maddelerin kanserojen etkileri olduğunu, östrojen hormonunu etkilemeleri nedeniyle tümörlere hatta kansere sebep olabileceği gösteriyor. Bebek losyonları, şampuanları, sabunları, pudraları, yağları, güneş kremleri, ıslak mendiller, banyo köpükleri, paraben içerir.
Fatalatlar: Kobaylarda karaciğer, böbrek ve gelişmekte olan testislerde hasara yol açtığı saptanmıştır.
Katran: Kepek şampuanlarında aktif madde olarak kullanılır. Bazı çocuk doktorları bebeklerdeki ‘konak’ için katranlı şampuan önerebilir.
Fenilenediyaminler: Bu  maddeler, saç boyası veya renk açıcılarında kullanılır. Gırtlak tahrişine, astıma ve deri iltihabına neden oldukları biliniyor.
Dietanolamin (DEA): Özellikle embriyoya zararlıdır, beyin hasarına neden olabilir.
Toluen: Bazı tırnak bakım ürünlerinde bulunur. Embriyo gelişiminin kritik dönemlerinde bu maddeye maruz kalan hamilelerin  bebeklerinin sinir sistemi etkilenir.

Çevre Dostu tuvalet kağıdı
Tuvalet kağıtlarını ağartmakta kullanılan kimyasallar, dioksin salınmasına sebep oluyor ve toprağı, havayı, suyu kirletiyor. Bir dahaki sefere tuvalet kağıdı alırken ya geri dönüşümlü ya da klor ile ağartılmamış ürünleri tercih edin.

Bakım ürününüzü kendiniz yapın
Kişisel bakım ürünlerinizi hazırlamak için gerekli malzemelerden bazılarını mutfağınızın raflarında bulmanız mümkün. Diğerlerini ise köşedeki eczaneden ya da süpermarketten alabilirsiniz.

Diş macunu: Karbonatı normal diş macunu yerine kullanabilirsiniz. İçine bir damla nane yağı da damlatabilirsiniz.
Gargara: Nefesinizin gerçekten ferahlaması için birkaç maydanoz veya nane yaprağı çiğneyin.
Sabun: Sadece saf zeytinyağı, defne sabunu kullanın. Ayrıca sabunlarınızı kullandıktan sonra kuru kalacakları bir yere kaldırın. En sona kalmış küçücük sabun parçalarını biriktirin. Sıcak suyun içine rendeleyin ve sıvı sabun olarak kullanın.
Cilt nemlendiricisi ve saç kremi: Hafif bir nemlendirici olarak aspir yağı, kuru cilt ve saç için sızma zeytinyağı, normal cilt ve saç için jojoba yağı tercih edebilirsiniz.
Parfüm: Şampuanlarınızı, banyo suyunuzu veya banyonun kendisini mis gibi kokutmak için saf esansiyel yağlar kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.