bebeklerin sütten kesilmesi

Bebeği Sütten Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

bebeklerin sütten kesilmesiBu geçişi kolaylaştırmak için bebeğinizi normalde emzir­meniz gereken zamanlarda onu başka şeylerle oyalaya­bilirsiniz. Birlikte oyun oynayabilirsiniz. Bu zamanı eğlen­celi bir şekilde geçirebileceği bir yere götürebilirsiniz.

Eğer bebeğin hayatında diş çıkarma ya da bakıcısının de­ğişmesi gibi bir başka değişim de söz konusu ise, bebeğin birden çok değişimi bir arada yaşamaması için sütten kes­menin ertelenmesi gerekir.

Bebeğin dikkatinin başka şeyler üzerine yoğunlaştırılma­sında babanın da yardımına ihtiyaç vardır.

Bebek bu değişim sürecinde parmağını emmeye başlayabi­lir ya da battaniyesi gibi bir objeye karşı bir tür bağımlılık geliştirerek o özel objeyi yanından ayırmak istemeyebilir. Böyle bir durum karşısında anne baba sabırlı davranmalı­dır. Bebek, yaşadığı değişime karşı duygusal olarak kendi­sini korumaya almaktadır. Kaybettiği birşeyin yerine bir başkasını koymaya çalışmaktadır. Bebeğin kendisini bu yeni duruma uydurmaya çalıştığını düşünüp, objelere kar­şı geliştirebileceği yakınlığa hoşgörüyle yaklaşmak yerin­de olur.

Bebek bu dönemde uyku problemi ve huzursuzluk da yasayabilir. Annenin duygusal olarak güçlü ve rahat olması bebeğin kendi duygulan ile kolaylıkla baş etmesini sağlar.

One Reply to “Bebeği Sütten Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler”

  1. üç gün önce ölü doğum yaptım bugün göğüslerime süt geldi çok şiştiler zonklamada var ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.