Bayramda kalbinizi yormayın!

Kurban bayramlarında artan kırmızı et tüketimine dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen, şikayetler karşısında, “Bir soda içeyim bir şeyim kalmaz demek kötü sürprizlere neden olabiliyor” uyarısında bulundu.

Prof. Dağdelen, yemek sonrası göğüste baskı, sıkışma, nefes alamama, tıkanma hissi, anormal çarpıntılar, fenalık, mideden göğüs bölgesine veya boğaza doğru gelen yanma hisleri yaşanmasının kalp damarlarındaki önemli bir tıkanıklığın habercisi olabileceğini söyledi.

Bu nedenle eskiden kalp hastalığı geçirenlerin, diyabeti, hipertansiyonu ya da kilosu olanların, sigara içenlerin, hareketsiz bir hayat sürenlerin ailesinde birinci derece yakınlarında erken kalp damar hastalığı tespit edilenlerin çok dikkatli olmaları gerekiyor.

MİDENİZ BAYRAM ETMİYOR EZİYET ÇEKİYOR

Bayramlar yemek ve tatlı ikramlarının bol olduğu dönemler ve bu ikramlar da genellikle yağlı, hamurlu ve şekerli tatlılardan oluşuyor. Prof. Dağdelen, “Yemekleri yerken alacağınız kısa süreli mutluluk bir kaç saat sonrasında ciddi bir mide, bağırsak ve yemek borusu şikayetine dönüşerek hasta geçireceğiniz bir bayrama davetiye çıkarabilir. Halk arasında kullanılan ‘midemiz bayram etsin’ ifadesi, aslında mide için tam bir eziyet haline gelebilir” diyor.

KIZARTMA VE MANGAL SİNDİRİM SİSTEMİNİ YORUYOR

Sindiriminin kolay ve yağ oranının hafif olması bakımından etler, fırın ızgara veya haşlama şeklinde tüketilmeli. Kızartma veya mangal kömüründe tütsülenmiş et tüketimi, kalp damar hastalıkları, mide bağırsak kanserleri, sindirim sistemi sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca parazitlerin vücuda girmesine zemin hazırlıyor.

KONTROLSÜZ ET YEMEK KALP DAMAR HASTALIKLARI NEDENİ

Aşırı yağ tüketimi ile oluşan kilo alımı kalp damar hastalıkları riskini artırıyor. En önemli yağlı besin tüketim kaynağını ise et ve et ürünleri oluşturuyor. Prof. Sinan Dağdelen’in verdiği bilgilere göre, yağlar içerisinde damar hastalıklarına en fazla neden olanlar doymuş ve uzun zincirli yağ asitlerinden oluşan yağlar. Bu türde yağlı besin kaynaklarının başlıcaları et ve et ürünleri. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurularak günlük et tüketiminin 60- 100 gram sınırlarında tutulması gerekiyor.

HIZLA VE ÇOK MİKTARDA YEMEK KALP KRİZİNE NEDEN OLUYOR

Özellikle kalp, tansiyon, diyabet, damar hastalıkları olanların aşırı yemek ve yağlı et tüketiminden uzak durmaları ve dikkatli olmaları büyük önem taşıyor. Midenin birden bire tıka basa doldurulması, aşırı karbonhidratlı ve yağlı beslenme, mide ve onikiparmak bağırsağı ile birlikte safra kesesi ve pankreastan aşırı hormon ve enzim-asit salınımına neden oluyor. Bu durum ise aşırı mide hasarı, hazımsızlık, safra kesesi fonksiyon bozulmaları, glukoz dengesi bozuklukları, insülin direnci, aşırı asit ile gastritlere ve reflü artışlarını beraberinde getiriyor.

Ayrıca hızlı ve fazla miktarda yemek yemek mide ve bağırsak hareketlerini artırarak bu bölgede aşırı kan göllenmelerine yol açıyor. Bu durum kalbe ve beyne giden kan akımını azaltıyor. Kan akımındaki azalma özellikle kalp ve hipertansiyon hastalarında olumsuz sonuçlanarak kalp krizini başlatabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.