Bayram şekerine alternatif: Bitter

Bayram şekerine alternatif: Bitter

Bayramın gelmesi nedeni ile sağlığa zararlı şeker tüketiminin önüne geçmek namına, Dr. Atilla Bektaş şekere alternatif olarak bitter çikolata öneriyor.

İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş, “Şekerin pozitif tüketimi sağlığa hasar verebileceğinden, tüketimi sınırlandırılmalıdır. Alternatif olarak bayram şekeri yerine, kaliteli bitter çikolata seçim edilmelidir” dedi.

Dr. Atilla Bektaş, birey başına yıllık 2.5 kilogram tüketilen şekerin bir kilosunun bayramda tüketildiğine uyarı çekti. Ramazan Bayramı’nda sıkça ikram edilen şekerin, çok tüketilmesi durumunda vücuda kalıcı zararlar verebileceğini belirten Bektaş, “Şeker, bağırsaktaki yararlı bakteri dengesini bozarak şişkinlik, gaz, karında hastalık hissine niçin olur. Şeker hastalarına ikram edilmemelidir. Aklıselim şahısların, çok şeker tüketmesi kanda ani olarak şeker yükselmesine sebep olur. Bu da insülin salınımını tetikleyerek ani şeker düşmesine niçin olur. Artı tüketilen şekerlemeler; karaciğer yağlanması, obezite, şeker hastalığı, kalp ve dolaşım hastalıklarına, felce zemin hazırlayabilir. Şeker vücutta yağa dönüşür, uzun vadede obeziteye niçin olur. Kanser, kronik bitkinlik sendromu ve kemik erimesine gibi çoğu hastalığa yakalanma riskini artırır” açıklamasında bulundu.

Bektaş, Ramazan Bayramı’nda şeker tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şu uyarılarda bulundu:
“Ürünlerin etiket bilgilerinde Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca verilen tescil veya tasdik numarasının olup olmadığı teftiş edilmelidir. Bayram şekeri fazla tüketimi sağlığa zarar verebileceğinden tüketimi sınırlandırılmalıdır. Alternatif olarak bayram şekeri yerine, kaliteli bitter çikolata seçim edilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.