Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AVM mi oluyor?

CHP Milletvekili Eren Erdem‘in 25 Ağustos tarihinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘nin yerine alışveriş merkezi yapılacağı iddialarını meclis gündemine taşımasının ardından hastaneye ne olacağı merak konusu oldu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise konunun ardından ilk açıklamayı bugün yaptı, Bakan, “Öyle bir şey yok. Ben ilk defa sizden duyuyorum” dedi.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin arazisinin satılacağı ve yerine AVM yapılacağı iddialarına cevap veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Arkadaşlar yalanın neresini düzelteyim, yalana nasıl cevap vereyim. Öyle bir şey yok. Herhangi bir satma, satış, bu gibi bir şey ben ilk defa sizden duyuyorum” diye konuştu. 

“KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ İLE YAPILACAK”

“O yalanı kim söylediyse de ona sorun” diyen Bakan Müezzinoğlu, “Öyle bir soru önergesi verildiyse de gerekli cevabını alır o. Ama kasıt şuradan çıkıyorsa onu dolaylı olarak yorumluyorum. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin bizim tıp tarihimizde önemli bir yeri vardır. Tarihi gelecekte de önemli rol üstlenecektir. Onun ruhuna uygun olarak yarınlarda kamu-özel işbirliği ile yapılacak. Oradan bir satış anlamı çıkaran varsa o anlamın herhalde orada bir tedaviye ihtiyacı var” dedi.

HASTANE ÇALIŞANLARI DA İDDİALARDA BULUNDU

Hürriyet.com.tr’ye konuşan Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi çalışanları ise hastanenin kamu özel ortaklığıyla işletileceğini iddia etmişti. Çalışanlar hastaneyi yıkıp yeniden inşa eden şirketin 25 yıllığına devletten kira alacağını ve aynı zamanda hastanenin işletmesini de yapacağını iddia ediyordu.

Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile ilgili iddialar şöyleydi,

– Kamu özel ortaklığı ile yerleşke özel bir şirket tarafından yenilenecek ve 25 yıllığına devlete kiraya verilecek. Böylece şirket sağlık hizmetinden para kazanacağı gibi aynı zamanda devletten de kira alacak.

– Bu kamu özel ortaklığı ile yine taşeron işçi artacaktır ve güvensiz çalışmanın önü açılacaktır.

– Kamu özel ortaklığı ile sosyal sağlık hizmeti anlayışı yerine çalışanları ve hastaları mağdur edecek bir hizmet gelecek.

EREN ERDEM KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMIŞTI

CHP Milletvekili Eren Erdem, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle 25 Ağustos’ta TBMM’ye konuyu taşıyarak soru önergesi vermişti. Erdem, hastanenin içindeki ormanlık alanın satıldığı, araziye alışveriş merkezi yapılacağı iddialarının doğru olup olmadığını sordu.

Eren Erdem önergede şu soruları yöneltmişti:

1. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi’nin arazisinin satıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa arazi hangi kişi veya kuruma ne kadarlık bir ücrete satılmış veya kiralanmıştır?

2. Arazinin bir inşaat firmasına satıldığı iddiaları doğru mudur? Bu firmaya satılan başka hastane ihaleleri var mıdır?

3. Satılan arazinin bulunduğu bölgedeki Nöroloji, Nöroşirurji gibi hastane birimleri nereye taşınacak?

4. Hastane, okul gibi kamuya doğrudan hizmet veren kurumların alanlarını satmanın gerekçeleri nedir? Satılan araziye AVM yapılacağı iddiası doğru mudur?

5. Ülkemizde kaç dilimlik nüfusa bir AVM düşmektedir?

6. Muhafazakâr ve geleneksel değerlerin savunucusu olarak nitelediğiniz hükûmetinizin AVM yapımı için tarihî bir anlamı ve önemi olan bir hastanenin arazisinin satmasının muhafazakar ve gelenekçi düşünce dünyasında anlamı nedir? AVM’ler, hangi geleneğin ürünüdür?

7. Arazinin çevresindeki yeşil alanın oksijen kaynağı ve bölgede yaşayan insanlar için spor ve dinlenme alanı olduğu dikkate alınırsa, bölgenin ağaçlardan temizlenip yüksek binalarla donatılmasının bu anlamda kamuya ne gibi bir faydası olacaktır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.