Bahar Yorgunluğunu Doğru Besinlerle Yenin!

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte üzerimizde bahar yorgunluğu ile karşısında karşıya kalırız. Havaların ısınmasıyla insan metabolizmasında oluşan değişiklikler; dermansızlık, eklem ağrıları, dermansızlık, güçsüzlük ve uyuma isteğini de beraberinde getiriyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Besin ve Diyet Uzmanı Olcay Uzlaştırma, baharı zinde geçirmenin 10 formülünü sıraladı:

1. Güne kahvaltıyla başlayın: Gıda harcamak sindirim sistemini aktive ettiği için yapacağınız kahvaltı, metabolizmayı çalıştırır bahar yorgunluğu belirtilerini azaltır.

2. Kafeini sınırlayın: Kafein, vücutta demir ve öteki besinlerin emilimini önleyip, sıra vücuttan su atımını da artırarak bahar yorgunluğunu tetikler. Kalsiyumun vücuttan atılması da bahar yorgunluğu sebebidir. Bu yüzden nehir, kahve, gibi kafeinli içecekleri günde 2-3 fincandan pozitif tüketmeyin.

3. Su içmek için susamayı beklemeyin: Baharda hava ısısının artmasıyla beraber vücutta nem kaybıyla ciltte kuruma oluşabiliyor. Bu durumda tatmin edici istikrarsız alınmazsa; halsizlik, adale krampları ve bağırsak tembelliğime kendini belirten bahar yorgunluğu oluşabiliyor. böylece susamadan su içmeyi alışılmışlık haline getirin.

4. Yoğurt ve kefiri unutmayın: Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünleri bağırsak florasını dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Enerjik bağışıklık sistemi de bahar yorgunluğunu atlatmanızı sağlıyor.

 5. Antioksidanlara hak ettikleri değeri verin: Bağışıklık sistemini en iyi destekleyen A, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri sofranızdan beceriksiz etmeyin. Günde 1 adet havuç A vitamini ihtiyacını karşılıyor. Günde bir adet orta tepe kivi C vitamini gereksinimini karşılıyor. Günde 1 avuç fındık E vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. ŞEKERDEN UZAK DURMAYA BAKIN

 6. Bütün tahıllı besinleri her öğünde bulundurun: Bütün buğday, çavdar ve yulaf gibi tam tahıl ürünleri; zengin lif içerikleri, kan şekerini düzenlemeleri ve yüksek oranda B vitamini içermeleri nedeniyle bahar mevsiminde her öğünde tüketilmeli.

7. Kuruyemişlerle ara öğün: Özellikte fındık, badem ve ceviz içerdikleri E vitamini, lif, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri doğruca yorgunluğun düşmanıdır.

8. Tatlı ve hamur işlerinden kaçının: Pasta, kek ve bisküvi gibi besinleri muhtemel olduğunca tüketmeyin. Bu ürünlerdeki kolay şeker, kan şekerinizi ansızın yükseltip, çabuk düşürür. Bu da yorgunluğa neden olur.

9. Bitki çayı için: Bitki çayları lenf dolaşımımızı düzene sokar. Ekinezya, kuşburnu ya da adaçayından günde bir fincan içerek, bahar yorgunluğunu atlatabilirsiniz.

10. Süratli tempoda yürüyüş yapın: açık havada yapacağınız yürüyüş güne ,zinde başlamanızı sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.