Bağırsak Enfeksiyonun Belirtileri Nelerdir ?

Günümüzde sıkça rastladığımız bir sağlık sorunu olan bağırsak enfeksiyonu mütenevvi belirtilerle kendini gösterir. Yaşamı zorlaştıran bu hastalığın belirtileri hissedilir hissedilmez çok fazla gecikmeden hekime başvurulmalı ve tedaviye başlanılmalıdır. Aksi durumda bağırsak enfeksiyonu daha ciddi problemlere sebebiyet verebilir. Fakat bağırsak enfeksiyonunun belirtilerinin başladığı dönemlerde tedavi gerçekleşirse hastalık hızlı bir şekilde ortadan kaldırılır ve başka sorunlara neden olmaz.

Bağırsak Enfeksiyonun Belirtileri

Hastalığa neden olan etkenin gücüne ve alınan miktara göre değişen belirtiler olabilir. Bazen şiddetli karın ağrısı, kusma ve ishal ile başlarken bazen hafif karın ağrısı ve ishal olabilir.

Mide iç zarının etkilendiği durumlarla mikroplara ait toksinlerin yoğun olduğu hallerde bulantı ve kusma görülebilir.

Bağırsaktaki tahrişin şiddetli olduğu durumlarda, dışkı ile birlikte sümük ve kan da olabilir. Mikroplar bağırsaklardan vücuda girmişlerse, ateş yükselmesi de görülebilir.

Kusma ve ishal ile çok miktarda sıvı kaybedilmiş ve bu sıvı ile tuzların eksiklikleri giderilmemişse, böbrek yetersizliği ve şok gibi hayati önemi olan tablolar ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.