Az Uyku Sağlıksız

EDİRNE (AA) – Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yahya Çelik, alışılagelmiş uyku süresinin 6-8 saat aralarında olduğunu belirterek, “Bu uyku süresinin aşağı uyuyan insanlarda diyabete, kilo almaya ve depresyona eğilim ortaya çıkıyor” dedi.

Çelik, hastanede düzenlediği basın toplantısında, uykunun insan sağlığı için fazla önemli bir durum olduğunu söyledi. Uykusuzluğun önü alınmaz sorunlara yol açabileceğini açıklayan Prof. Dr. Çelik, “Uyku önemli bir durum. İki gün arka arkaya uyumayan kalmak ölümle eşdeğerdir. İki gün, üç gün uyumazsanız önemli psikiyatrik problemlerle, arkasında ölümle karşısında karşıya kalabilirsiniz. Uykunun süresi hep tartışıla gelmiştir ama adi bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır” dedi. Alışılagelmiş uyku süresinin aşağıda uyuyanlar için önemli sorunların baş göstermesinin doğal olacağını anlatan Çelik, “Normal bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır, bu uyku süresinin altında uyuyan insanlarda diyabete, kilo almaya ve depresyona akım artıyor. Az uyku gibi çok uyku da yarar getirmiyor.

Aşırı uykunun da bilhassa 10-12 saatten daha sonra dinlendirmediği biliniyor” şeklinde konuştu. Uykunun süresi dek uyku kalitesinin de kayda değer olduğuna dikkati çeken Çelik, nitelikli bir uyku için uygulanması gerekenleri şöyle sıraladı: “İyi bir uyku uyuyabilmemiz için uyku hijyenimize uyarı etmemiz gerekir. Bunun için neler yapmamız zorunlu, özellikle akşam saatlerinden sonradan dere kahve uyarıcı taşıyan enerji içecekleri kullanılmamalı.

Efor gerektiren işler yapılmaması gerekir. Uykunuz geldiği zaman yatağa girmeniz gerekir. Uykunuz gelmeden yatağa girmemeniz gerekir. bunun dışında yatak odasında televizyon olmamalı. Yatak odasında fazla pozitif derin felsefi kitaplar okumamak gerekir. Fazla fazla konsantrenizi bozacak, uykudan uyandıracak olan olaylardan uzakta durulması gerekli. bundan başka ortamın karanlık olması çok manâlı. Yatağın da ergonomik açıdan iyi olması lüzumlu.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.