Ayak sağlığı uzmanından ‘topuklu ayakkabı’ uyarısı

Paris Podoloji Yüksekokulunda eğitim gördükten sonra ayak sağlığı uzmanı (podolog) olarak çalışmaya başlayan ve biyomekanik dalında da yüksek lisansını tamamlayan Mehmet Çırak, AA muhabirine kadınların ayak şikayetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de ayak sağlığı bilincinin henüz yeterince gelişmediğini, ayak sorunlarının tam olarak tespit edilemediğini kaydeden Mehmet Çırak, Türkiye’deki kadınların “ayakkabılarım neden artık ayağıma olmuyor?”, “ayaklar büyür mü?” sorularını yönelttiğini ifade etti.

Normal şartlarda ayak kemikleri gelişiminin 15 yaşının sonuna kadar tamamlanacağı bilgisini veren Mehmet Çırak, erkeklerde ayak ölçülerinde değişim olmadığını ancak kadınların ayak ölçülerinin değişebileceğini belirtti.

Ayakkabı numarası 37 olan bir kadının daha sonra 39 numara ayakkabı giyebileceğine dikkati çeken Çırak, 2 numaraya varan büyümenin kadınların yaşamındaki 2 dönemdeki değişimden kaynaklandığını söyledi.

İlk büyüme hamilelikte

Kadınların ayakkabı numarasındaki değişime kemiklerin büyümesinin değil ayak boyutunun uzaması, genişlemesinin neden olduğunu aktaran Çırak, bu uzamaya ilk olarak hamilelik döneminde rastlandığını bildirdi.

Hamilelik sonrasında bazı hormonların eklemlerdeki sert doku olan ligamentleri ve kasları gevşettiğini anlatan Çırak, “Bu dönemde alınan kilolarla birlikte ayakta yayılma olabilir” dedi.

Ayakkabı numarasındaki ikinci değişimin ise “”postemenopoz”” adı verilen menopoz sonrasında yaşandığına dikkati çeken Çırak, “Bu dönemde de kaslardaki tonisite eksikliği ve kemiklerdeki demineralizasyona bağlı olarak ayaklarda yayılma olabilir” diye konuştu.

Çırak, ayaklardaki yayılma ve uzamayı, ayakkabı numarasındaki artışı engellemenin mümkün olmadığına dikkati çekerek, “Yapacak bir şey yok, yeni ölçülere göre ayakkabı seçimi yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Kadınlar için doğru ayakkabının ipuçları

Kadınların yaşadığı diğer ayak sorunların ise erken nasırlaşma, aşil tendonunun kısalması, topuk dikeni, diz ağrısı, bel fıtığı olabildiğini anlatan Mehmet Çırak, bunlardan bazılarının yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanabileceğini belirtti.

Doğru topuk yüksekliği 2 santim

Doğru ayakkabının ise 2 santim topuk yüksekliğine sahip olması gerektiğini vurgulayan Çırak, şöyle devam etti:

“Fizyolojik bir ayakkabının topuk yüksekliği 2 santim olmalı. Topuk etrafı sert, bilekleri tutan ayakkabılar tercih edilmeli. Spor ayakkabılar da buna uymalı, klasik ayakkabılar da. Babet gibi ayakkabılar ayağımızı tutmazsa belimize kadar olan kas grubu gerginleşir. Bu da bel problemine, topuk dikenine, diz ağrısına, bel fıtığına neden olabilir.”

Erkeklerin ayakkabı ölçüleri ve seçimi konusunda “daha şanslı” olduğunu savunan Çırak, “Erkeklerin ayakkabı seçiminde fantezi daha az, bu yüzden de daha az sorun yaşıyorlar” dedi.

AA