Aşırı terleme hastalık habercisi olabilir

Yalnız sıcak ortamlarda değil daha düşük ısılı ortamlarda da sık sık terliyorsanız bu durum bir hastalığın habercisi olabilir. Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, aşırı terlemenin, kalp hastalıklarından sinirsel sorunlara kadar çok sayıda rahatsızlığın belirtisi olabileceğine dikkat çekti. 

Aşırı terlemenin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürdüğünü aktaran Erdem, “Elleriniz sürekli terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyor musunuz? Koltuk altlarınız terlediğinde ter ya da koku önleyici ne kullansanız da fayda etmiyor mu? Yalnız sıcak ortamlarda değil; gün içinde de devamlı olarak terliyor musunuz? İşte bu durum aşırı terleme sorununuz olduğu anlamına gelir ve mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekir” uyarısında bulundu.

TERLEMEYİ ARTIRAN NORMAL DURUMLAR 

Terlemenin insan vücudunun ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olay olduğunu hatırlatan Dr. Erdem, terlemeyi tetiklayan olağan durumları şöyle anlattı: “Terin buharlaşması ile ısı kaybedilir ve vücut ısısının sabit kalması sağlanır. Bir günde salgılanan ter ortalama 100 cc’dir, aşırı efor ve sıcakta bu rakam saatte 1,5 litreye çıkabilir. Vücudumuzdaki ter bezi sayısı 2-3 milyon kadardır ve en fazla ter bezi avuç içinde bulunur. Terin içeriği; su, sodyum, klor, potasyum, üre gibi maddelerden oluşur; içindeki organik madde miktarının artması terin kötü kokmasına neden olur. Terlemeyi artıran normal durumları şöyle sıralayabiliriz; ortam sıcaklığının artması, efor yapılması, aşırı heyecanlanma, nemli ortama girmek. Aşırı terleme, kalp hastalıklarından sinirsel hastalıklara kadar pek çok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Böbrek üstü bezlerinin ani bir stres ile uyarılmasına neden olan ani tansiyon düşmesi, ani şeker düşmesi, aşırı kanamalar, kalp krizi ve erken dönem sıcak çarpması gibi rahatsızlıkların belirtileri arasında aşırı terleme görülebilmektedir.”

TERLEMEYİ OLUŞTURAN SİSTEMİK HASTALIKLAR

Bazı sistemik hastalıklarda da terleme ile ilgili bozukluklar oluştuğunu dile getiren Uz. Dr. Mehmet Emin Erdem, o hastalıklar hakkında şu bilgileri verdi: 

* Enfeksiyon hastalıkları, ateşli hastalıklarda ateş, ani ve çok miktarda terleme ile düşebilir, özellikle zatüre, sıtma, tifo ve bademcik iltihaplanmalarında bu olay görülür.

* Hipertiroidi denilen tiroid bezinin aşırı çalışması da aşırı terlemenin bir nedenidir. Artmış metabolizma hızı ve vücut ısısı nedeniyle sürekli terleme oluşur.

* Menopoz ve menopoz öncesi durum da kadınlarda ani gelen aşırı terleme nedenlerinden biridir.

* Kanser rahatsızlığı özellikle de omurga çevresinde bulunan ya da “Mediasten bölgesi” denen alanda bulunan tümörler sempatik sistemi sürekli uyararak aşırı terlemeye yol açar. 

* Ağır kalp yetersizlikleri nefes darlığına neden olarak terlemeye neden olur.

* Akciğer rahatsızlıklarına bağlı nefes darlığı bir terleme nedenidir.

* “Raşitizm” denilen çocukluk çağı D vitamini eksikliği çocuklarda özellikle de kafa arkasında terlemeye neden olur, çocuklarda C vitamini eksikliği de terleme yapar.

* Sürekli kaygı oluşturan ruhsal sıkıntı durumları da sempatik sistem uyarısı ile terlemeyi artırır.

* Çocuklarda “Pembe hastalık” da denen “Akrodini” rahatsızlığı terlemeyi artırır, bu hastalıkta aşırı terleme ile birlikte el ve ayak parmaklarında ağrı, şişme ve pembeleşme olur.

* Fenilketonüri dediğimiz ve doğuştan gelen fenil alanın hidroksilaz enzimi eksikliğinde hastada gelişim ve zeka geriliği ile birlikte aşırı terleme gözlenir.”

HASTALIK BELİRTİSİ OLUP OLMADIĞI TETKİKLERLE ORTAYA ÇIKARILMALI 

Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarılması ile sempatik sistemin aktive olması sonucu da bol miktarda soğuk terlemenin görüldüğünü söyleyen Erdem, aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olup olmadığını anlamak için bazı tetkiklerin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.