Anasayfa » Kadın Sağlığı » Adet nedir? Adet kanaması nedir? Adet kanaması hakkında veri
Adet nedir? Adet kanaması nedir? Adet kanaması hakkında veri
Adet nedir? Adet kanaması nedir? Adet kanaması hakkında veri

Adet nedir? Adet kanaması nedir? Adet kanaması hakkında veri

Adet kanaması ortalama 13 yaşından menapoza dek her kadının yaşadığı doğal bir olaydır.Gebe kalamayan kadın rahminin içindeki doku(endometrium) her ay dökülerek yenilenir.Bu akma sırasında açılan damarlardan kan, ölü hücreler ve endometriumdan salınan bir takım maddeler kanla birlikte, pıhtısız koyu renk ve kıvamda bir karışım olarak vajinadan dışarı atılır. Bu görünümden ve özel kokusundan nedeniyle ırk aralarında yaygın olarak “pis” ya da “benekli” kan olarak adlandırılsa da bu içten olmayıp, adet kanı steril ve özel bir kandır. genel olarak 3-5 gün sürerse de 1 ila 8 gün sürmesi sıradan olarak kabul edilir.Ortalama miktarı 30 ml (yarım nehir bardağı ) dek olmakla beraber damlama türünden kanamadan 80 ml ye (bir dere bardağından azıcık artı) dek varan miktarlarda olabilir.

Adet dönemi ile ilgili bilgiler genelde bir önceki kuşaktan edinilmektedir. Son derece sıradan bir biyoloji ile ilgili durum olarak görülse de bir takım kurallara uyulmadığı takdirde önemli sıhhat sorunlarına yol açabilir. Hiç doğum yapmamış bir bayan , olağan menstruel kanamalarla (adet) ülkemizde ancak sıradan menapoza girme yaşı 49 olarak alınırsa ömrünün 1 ila 8 yılını adet kanamalarıyla geçirmektedir.Bu hesaplama ile ortaya meydana çıkan rakamlar adet döneminde ama uyulması gereken hijyenik (afiyet) kurallarının ne kadar kayda değer olduğunu ortaya koymaktadır.

Adet dönemindeki bakım ve uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibi özetlenebilir:
 1-Genital (cinsel )organlara karşın kurallar

-Enfeksiyon
-Fizik kirlilik ve koku
-Cinsel davranışlar
2-Psikolojik kurallar
 3-Sosyal kurallar

1-Genital bakımın en kayda değer kısmı kanama ve bunun sonuçlarına yönelik olmalıdır.
Damar dışındaki kan mikropların üremeleri için yerinde bir ortam oluşturur. Keza parçalanan kan hücreleri ve özellikle adet kanıyla girift olarak atılan ölmüş rahim içi hücreleri kötü bir koku oluştururlar.Bu yüzden adet boyunca temizlik ve alınan önlemlerle kanın kokusu ve enfeksiyonlara zemin olutturması önlenmelidir.Bunun için değişik evde üretilmiş ya da hazır hijyenik pedler,tamponlar kullanılabilir. Pedlerin içinde kanı emen bir doku bulunur.Bunun civarda ise kumaş veya dirençli kağıt ve giysiye tutturulmak için özel ekler vardır. Pedler kanın vajina ve çevresindeki cildi tahriş etmesini ve giysileri kirletmesini durdurmak için kullanılır. Vajinal tamponlar , silindir teklinde, vajina şekline uygun ucunda çıkartılmasını kolaylaştırmak üzere ipi olan, emici madde taşıyan nesnelerdir.

Bakire olan bayanlarda da kullanılabileceği belirtilmekte ise de lüzum ülkemizin sosyo-kültürel yapısı gereği kızlık zarına (hymen) bahşedilen tartı,gerekse kızlık zarının öbür şekillerde olabilmesi açısından dikkatli olunmalıdır. Tamponun yerleştirilmesi sırasında kızlık zarında yırtık olması mümkündür. Tampon ya da pedlerin kullanımı esnasında başlıca uyarı edilmesi gereken konu temiz olmaları ve 6-8 saatte bir değiştirilmeleridir.

Benzer ped veya tamponun uzun süreli (özellikle vaginal tampon) kullanılması vajina içinde bir takım bakteriler (mikroplar) üreyerek bunların oluşturduğu toksinlerle (zehir) ciddi,hatta bazan ölümcül hastalıklar (toksik tok sendromu) bile görülebilmektedir. En azından bir takım kronik iltihabi hastalıklar ve cildin tahriş olmasını durdurmak için yerinde aralıklarla, imalatçı firmanın önerilerine göre ped ve tamponlar değiştrilmelidir.Ped ya da tamponların kirlenmiş olanları genellikle satılan paket içerisinde bulunan benekli ped poşetlerine konularak çöpe atılmalıdır.Çünkü kan aracılığıyla geçen bir takım hastalıkların bulaşmasına niçin olabilirler. Aynı tamponun uzun süre kullanılması koku ve kirliliği de önlemekte yetkisiz kalır. Fakat yukarıda bahsedilen gerekçeler nedeni ile çok az adet kanaması olsa bile kadınlar pedleri kirlenmemiş olsa da uygun aralıklarla değiştirmelidirler.

Adet döneminde cinsel ilişki kanin varligina bagli olarak itici olabilir. Tibbi olarak dişaridan içeriye dogru bir akim sebebiyle bazi mikroplarin içeri girmesi sonucu iltihabi hastaliklara da neden olabilmesi açisindan eksik da olsa tehlike oluşturabilir.Ama eşlerin her ikisi de herhangi bir enfeksiyon hastaligi taşimiyorlarsa bu olasilik fazla düşüktür. Her şeye ragmen bu tür riskler bilinerek adet sirasinda cinsel ilişki olmasi ( bazi kadinlarda adet öncesi ve sonrasinda cinsel istekte artiş olabilmektedir)bir felaket degildir.Hatta adet sirasinda cinsel ilişkiden uzak durulmasi tibbi olmaktan çok sosyal nedenler,tabular ve psikolojik duruma baglidir.Özellikle kadinin adet kanamasi sirasinda ilişki olursa ciddi bir hastalik ortaya çikmasi laf konusu degildir.

2- Adet döneminde hormonal dalgalanmaların da etkisi ile adet öncesinde başlayıp devamlı duygusal ve psikolojik şartların değişmesi ve bazan bozukluklar olabilir.Bazan adetlerin ağrılı, yoğun ve uzun süreli olması hem tybbi bir problem olabilir ve psikolojik sıkıntıya neden olabilir veya artırabilir.Psikolojik sorunlar yelpazesinin bir ucunda kolay jurnal aktivitelerdeki aksaklıklar, asabiyet ve konsantrasyon güçlükleri, öteki ucunda ise önemli psikiatrik yaklaşma gerektiren bunalım ve psikozlar yer alır.

Durumun ciddiyetine göre hap ve psikiatrik desteğe başvurmaktan kaçınılmamalıdır. Hafif (çoğunlukla olduğu gibi) olarak geçiştirilen durumlarda aile ve iş yerindeki takviye ve kavrayış yeterli olacaktır. Hafif vakalarda bir takım ilaç tedavileriyle günlük ve profesyonel aktivitelerdeki performans artırılabilir. Bunun için kadınlar, adet dönemlerinde kendilerini nasıl hissettiklerinin yanı sıra, çevrelerindeki insanların da onları nasıl algıladıklarını öğrenmeye çalışarak, sorunlu olduklarını düşünüyorlarsa hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdırlar.

3-Sosyal çevre ile ilişkiler kişinin psikolojik durumu ile fazla yakindan ilgili oldugundan adet döneminde sorunlar yaşaniyorsa ciddi konsantrasyon (tatil,eglence,sinav,evlenme,sportif yarişmalar, hac ziyareti vb) gerektiren aktiviteler ertelenebilir. Eger bu cins sosyal aktiviteler ertelenemiyorsa kadin dogum uzmanina baş vurularak adet kanamasinin geciktirilmesi ya da öne alinmasi mümkündür. Yüzme ve su sporlari uygun tamponlar kullanilarak yapilabilir.Sudan dolayi kirlenme genel olarak söz konusu degildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.