Anasayfa » Kadın Sağlığı » Adet bozuklukları ve nedenleri
Adet bozuklukları ve nedenleri
Adet bozuklukları ve nedenleri

Adet bozuklukları ve nedenleri

Adet Bozuklukları;

Bayan hastalıkları konusunda ülkemizdeki hanımlar arasında en sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelen adet bozuklukları; düzensiz, dengesiz kanama, kanamanın hiç olmaması gibi etkilere sahiptir. 21 ila 40 jurnal bir vakit kapsamında gerçekleşen adet kanamasının sağlıklı bir şekilde son bulması için ilk günden son güne değin geçen sürenin sabit olması gerekmektedir. Bu periyotta ilerleyen ve her ay tekrarlanan adet kanamasının yaşanan bir terslik nedeniyle sekteye uğraması beraberinde değişik rahatsızlıları da gün yüzüne çıkarır.
Ülkemizde her 8 kadından 1’inde rastlanan adet bozuklularının esas nedenleri; aşırı gerginlik, doğum yoklama hapları, uterin polipleri veya miyomları, endometriozis, iltihaplı pelvik hastalığı, polikistik yumurtalık, prematüre yumurtalık yetmezliğidir. Başlıca maddeler olarak önümüze çıkan nedenlerin yanı sıra kalıtımsal rahatsızlıklar ve hayat kalitesine yan nedenlerle karşılaşmak da mümkündür. Aşırı kilo alma ya da kaybetme, fazla alıştırma, rahim kanseri, tiroid sorunları, şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, gebeliğe alt rahatsızlıklar, östrojen takviyeleri, doğum kontrolü için kullanılan materyaller gibi etkenler de öteki nedenler aralarında yer almaktadır.

Adet düzensizliklerine niçin olan asıl nedenleri ele alacak olursak:

1-Stres: Yeniden aşırı kilo alma veya kaybetme gibi durumlarda yaşanan aşırı stres adet bozukluklarına yol açabilir. Kilo problemlerinin yanı sıra gündelik yaşamdaki koşuşturma ve iş temposu da adet bozukluklarına neden olan etkenler aralarında yer almaktadır.
2-Doğum kontrol hapları: Östrojen ve progestin içermeleri nedeniyle adet bozukluklarına yol açabilirler.
3-Uterin polipleri ya da miyomları: Rahim polipleri, rahmin iç kısmında görülen ve kanserli olmayan küçük oluşumlardır. Miyomlar ise rahim duvarına yapış yapış olan tümörlerdir. insancıl olmalarına rağmen ağır kanamalara ve şiddetli ağrıya neden olarak mesane ve makat bölgesinde baskıya neden olabilirler.
4-Endometriozis: Her ay adet kanamasıyla birlikte dışarı atılan ve rahmin açık havada çoğalma gibi bir durumda endometriozis görülür.
5-İltihaplı Pelvik Hastalığı: Bakteriyel bir hastalık olan iltihaplı pelvik hastalığı, cinsel temas esnasında rahme giren bakterilerin genital sisteme yayılmasına neden olur. Bu bakteriyel enfeksiyonlar sonrası adet düzensizliğinin yanı sıra vajina bölgesinde rahatsız edici bir koku, leğen kemiğinde şiddetli ağrı, ateş, bulantı, kusma gibi rahatsızlıklarla karşılaşmak da mümkündür.
6-Polikistik Yumurtalık: Polikistik over sendromu sonrası yumurtalıklar bayağı zamandakinden çok daha fazla erkeklik hormonu üretir. Bu imal sonrası kistler meydana gelmektedir.
7-Prematüre Yumurtalık Yetmezliği: 40 yaş altındaki hanımlarda rastlanan ve yumurtalıkların işlevsel yetmezliği olarak açıklanabilecek erken doğan yumurtalık yetmezliği, adet kanamasının derme çatma olmasına veya hiç kanama gelmemesine niçin olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.