4 aylık bebeğin beslenmesi ve bebeklere yemek listesi

4 Aylık Bebeğin Beslenmesi ve Bebeklere Yemek Listesi

4 aylık bebeğin beslenmesi ve bebeklere yemek listesi4 Aylık Bebeğin Beslenmesi, 4 Aylık Bebek Beslenme ve Bakımı

Dördüncü aydaki önemli olay, çocuğun yumurtaya başlama­sıdır. Önceki yıllarda yumurtaya başlayabilmek için bir yıl kadar beklemek gerekirdi. Çok değerli bir besin maddesi olan yumurta­yı günümüzün doktorları artık çocuklara 3-4. aylarda vermekte bir sakınca görmüyorlar. Yalnızca yumurtanın o zamanki ve bugünkü verilişleri arasında ufak bir fark var. Şöyle ki: Geçmiş yıllarda çiğ ya da rafadan verilen yumurta, günümüzde iyice pişmiş olarak ve­rilmektedir. Sertleşene kadar pişirilen yumurtanın sarısı çocuğa, önce bir kahve kaşığından başlamak üzere gittikçe artırılarak veri­lir. Bazı duyarlı çocuklarda kaşıntı, ürtiker döküntü gibi alerjik be­lirtiler görülür. O zaman bir süre için yumurtayı yemek listesinden çıkarmak gerekir. Ne var ki, tam olarak pişirilmiş yumurta sarısının alerji yaptığı çok ender görülür. Yumurtayı normal olarak kabul eden çocuklara 7-8. aylarda yumurtanın akı da pişirilmiş olarak verilebilir. Çocuğunuza bir yaşında istediğiniz şekilde çiğ, rafadan ya da pişmiş yumurtayı verebilirsiniz. Ancak, kesinlikle tazeliğine güvenmediğiniz yumurtayı bebeğinize vermeyiniz.

4. aydaki yemek listesi ve saatleri:

Saat 06.00 Süt.
Saat 10.00 Sebze püresi, şekerli yoğurt ya da süt. Saat 14.00 Süt.
Saat 18.00 Muhallebi, meyve püresi, püreyi muhallebinin üzerine koyabilir ya da muhallebiden önce verebilirsiniz. Saat 22.00 Süt.

Bu arada hemen şunu da belirtelim ki, yukarda gösterilen sa­atlerde uyuyan bir çocuğu, mama saati geldi diye uyandırmak pek doğru bir davranış olmaz. Sözgelişi, saat 06.00’da uyuyan bir çocuk «süt vakti» geldi diye uyandırılmamalıdır. Çocuk uyanır uyanmaz ağzına meme ya da biberon dayamak da doğru değil­dir, bir süre kendi kendine oynamasına vakit bırakılmalıdır.

Eğer bebeğinizi inek sütü ile besliyorsanız 4. ayda 2/3 süt, 1/3 su şeklinde bir karışım kullanmalısınız. Yumurtayı ya saat 10’da sebze püresi ya da 18’de muhallebi ile birlikte verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.